20 Ιουν 2018

Ο Ρονάλντο "ξελάσπωσε" την Πορτογαλία

Τι κι αν  δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της, η Πορτογαλία έχει το Κριστιάνο Ρονάλντο… Η ομάδα του Σάντος έστω και δύσκολα επικράτησε του Μαρόκου με 1-0 χάρις σε γκολ του σταρ της Ρεάλ από νωρίς κι έκανε άλμα πρόκρισης. Ιστορικό γκολ για τον Ρονάλντο που έγινε ο πρώτος Ευρωπαίος σκόρερ σε επίπεδο Εθνικών ομάδων. Πάει σπίτι του το Μαρόκο. Στο 1ο μόλις λεπτό η κεφαλιά του Μπουτάιμπ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πατρίσιο,  ενώ στο 4’ μετά από κόρνερ, ο Ρονάλντο με όμορφη κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0 για την Πορτογαλία.
Στο 9’ ο σταρ της Ρεάλ άγγιξε το 2ο γκολ καθώς μέσα από την περιοχή έκανε το γύρισμα και σούταρε με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 11’ ο Πατρίσιο είπε όχι σε κεφαλιά του Μπενατιά. Από εκεί και πέρα το Μαρόκο ισορρόπησε το ματς αλλά στο 39’ και πάλι η Πορτογαλία ήταν  εκείνη που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία. Ο Ρονάλντο πέρασε ιδανικά στον Γουέδες, που πλάσαρε αλλά ο Ελ Καζουί έσωσε εντυπωσιακά. Το Μαρόκο είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά, ο Μπελχαντά πήρε την κεφαλιά και ο Μπενατιά δεν βρήκε για λίγο την μπάλα προκειμένου να τη σπρώξει από κοντά στα δίχτυα. Στο 51ο λεπτό ο Κριστιάνο μόνος του από το ύψος του πέναλτι, έστειλε πολύ έξω την μπάλα, ενώ στο 55’ ο Πατρίσιο μπλόκαρε το σουτ του Μπελχαντά και στο 57’ ο Πορτογάλος κίπερ πραγματοποίησε μαγική επέμβαση σε κεφαλιά του ίδιου παίκτη. Στο 60’ ο Μπενατιά από το πέναλτι, έστειλε έξω την μπάλα με σουτ, ενώ στο 78’ η κεφαλιά του Μπενατιά πέρασε μόλις έξω. Το Μαρόκο είχε τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο μέρος και πίεζε για την ισοφάριση και στο 90’ ο Πέπε με σωτήρια προβολή έσωσε μετά από σουτ του Ζίγετς, ενώ στο 90+3’ ο Μπενατιά βρέθηκε ξανά σε θέση φορ αλλά και πάλι αστόχησε.