21 Ιουν 2018

Δανία και Αυστραλία άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς

Η Δανία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αυστραλία, έφτασε έτσι τους τέσσερις βαθμούς κι έκανε βήμα πρόκρισης, την ώρα που τα «καγκουρό» πήραν τον πρώτο τους βαθμό. Όλα θα κριθούν πάντως την τελαυταία αγωνιστική. Η Δανία γνωρίζει ότι με ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική θα προκριθεί σίγουρα στη φάση των «16», ενώ η Αυστραλία χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη με το Περού και συνδυασμό αποτελεσμάτων, όχι απίθανο πάντως.
Στο 5ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Λέκι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 7’ η Δανία πήρε κεφάλι στο σκορ. Μετά από λάθος του Μούι, η μπάλα έφτασε στον Γιόργκενσεν, εκείνος χωρίς να βλέπει έδωσε όμορφα για τον Έρικσεν που με ξερό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0. Η Δανία από εκεί και πέρα ήλεγξε τον ρυθμό και  απείλησε ξανά με σουτ του Σίστο στο 20’ με τον Ράιαν να μπλοκάρει, ενώ στο 24’ ο Ντάλσγκααρντ σέντραρε από δεξιά και ο Γιόργκενσεν πήρε μόνος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 30’ ο Κρούζε βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε πάνω στα σώματα και στο 35’ μετά από κόρνερ ο Λέκι πήρε κεφαλιά μετά από κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πόουλσεν, ο Λαχόθ ενημερώθηκε από τον VAR κι έδωσε το πέναλτι. Ο Γέντινακ το εκτέλεσε κι έκανε το 1-1 από τα 11 μέτρα. Στο 41’ ο Έρικσεν εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά και ο Σέινσμπερι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Στο 51’ ο Πόουλσεν έκανε όμορφη κίνηση, άφησε στον Γιόργκενσεν που με τακουνάκι έστρωσε στον Σίστο κι εκείνος σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο από καλή θέση. Στο 68’ ο Λέκι έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Ντάλσγκααρντ έσωσε προ του Κρούζε, ενώ στο 71’ το φοβερό σουτ του Μούι εκτός περιοχής, έξυσε το δοκάρι του Σμάιχελ. Οι Αυστραλοί είχαν πάρει μέτρα στο γήπεδο και πίεζαν αλλά και οι Δανοί έχασαν σημαντική ευκαιρία στην κόντρα με τον Σίστο στο 72’, ενώ στο 81’ ο Αρζάνι έκανε μαγική ενέργεια από δεξιά και σέντρα αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλους. Στο 88ο λεπτό η Αυστραλία έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Σμάιχελ να νικά τους Αρζάνι και Γιούριτς.