17 Μαΐ 2018

Ισπανική κυριαρχία στο Europa League

Μπορεί η Μαρσέιγ να αγωνιζόταν εντός… έδρας αλλά η Ατλέτικο είχε το γαλλικό κλειδί! Οι «ροχιμπλάνκος» κέρδισαν με 3-0 τη Μαρσέιγ, με τον Γκριζμάν να πετυχαίνει δύο γκολ και σήκωσε το 3ο Europa League στην ιστορία της. Στο 4ο μόλις λεπτό, ο Παγέτ πέρασε όμορφα κάθετα στον Ζερμέν, αλλά εκείνος  μόνος με τον Όμπλακ πλάσαρε άουτ, ενώ στο 6’ μετά από φάση διαρκείας ο Ραμί από το ύψος της περιοχής έπιασε το γυριστό αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Η Ατλέτικο δεν υπήρχε στο γήπεδο μέχρι το 21’ αλλά σε εκείνο το σημείο πέτυχε γκολ μετά από τραγικό λάθος της Μαρσέιγ. Μετά από πάσα του Μανταντά στον Ανγκισά, ο μέσος της Μαρσέιγ έκανε τραγικό κοντρόλ, ο Γκάμπι έκλεψε και πέρασε κάθετα στον Γκριζμάν που από κοντά πλάσαρε για το 0-1. Και στο 31’ τα πράγματα για τη Μαρσέιγ έγιναν ακόμη δυσκολότερα καθώς ο Παγέτ αποχώρησε τραυματίας. Η ομάδα του Σιμεόνε μπήκε πολύ δυνατά στο β’ μέρος και έφτασε σε ακόμη ένα γκολ στο 49’. Η Ατλέτικο έκλεψε ξανά στο κέντρο, ο Κόκε βρήκε κάθετα τον Γκριζμάν που τελείωσε τη φάση με φοβερό πλασέ για το 0-2. Δύο λεπτά μετά ο Ραμί παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, ενώ στο 53’ μετά από κόρνερ ο Γοδίν πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 70’ ο Κόκε έκανε το σουτ από μακριά με τον Μανταντά να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 81’ ο Μήτρογλου έπιασε όμορφη γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Όμπλακ. Στο 84’ ο Αμαβί έπιασε στην κίνηση το σουτ αλλά ο Όμπλακ μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 89’ ο Κόκε άνοιξε δεξιά στον Γκάμπι που κοντρόλαρε και από δεξιά με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-3.