31 Μαρ 2018

Μέσα στο γήπεδο ξέρει να κερδίζει

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να αφήσει πίσω του το δύσκολο διάστημα που έζησε λόγω των αποφάσεων στα ντέρμπι με Ολυμπιακό και ΑΕΚ και το πραγματοποίησε με τον πιο εμφατικό τρόπο, φεύγοντας με το διπλό από το Περιστέρι και πλέον ελπίζει πως η ποινή του θα πέσει σε δεύτερο βαθμό, έτσι ώστε να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Ανοιχτό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, έστω κι αν δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σπουδαίες φάσεις. Η καλύτερη ήρθε στο 6ο λεπτό και ήταν για τους γηπεδούχους, όταν σουτ του Μπρούνο μέσα από τη μεγάλη περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
Ο Δικέφαλος από την πλευρά του, έχοντας περισσότερη κατοχή της μπάλας, έψαχνε κυρίως από τις πλευρές να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του αντιπάλου, χωρίς όμως η μπάλα να φτάνει με αξιώσεις στη μεγάλη περιοχή. Οι ευκαιρίες απουσίαζαν αισθητά, παρά τον σχετικά καλό ρυθμό της αναμέτρησης, αλλά ήρθε το 36ο λεπτό για να έρθει το γκολ και να αλλάξει τα δεδομένα. Ήταν μια υπέροχη δουλεμένη “κομπίνα” του ΠΑΟΚ, που ξεκινησε από συρτή εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, ασίστ του Βιεϊρίνια και ωραίο πλασέ του Τζάλμα που έκανε το 0-1, χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει κανείς παίκτης του Ατρομήτου. Στο 43′, ο Αγκολέζος εξτρέμ του Δικέφαλος απείλησε και πάλι με μακρινό σουτ, λίγο πριν ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον ΠΑΟΚ να χάνει λίγο τη συγκέντρωσή του στα πρώτα λεπτά, αλλά γρήγορα επανήλθε. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έφτασαν νωρίς και σε ένα δεύτερο γκολ, χάρη σε μια εξαιρετική προσπάθεια του Πέλκα. Στο 56′, ο δειθνής μέσος πέρασε τους αντιπάλους του και με σέντρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Κρέσπο που απλά προώθησε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Στο 65′, ο Μπίσεσβαρ πέρασε στη θέση του Λημνιού, ενώ λίγο αργότερα, ο Ελ Καντουρί πήρε μετά από πολύ καιρό λεπτά συμμετοχής, μπαίνοντας αντί του Πέλκα. Το τελευταίο διάστημα του αγώνα ήταν μάλλον διαδικαστικό, με τον Δικέφαλο να έχει τον έλεγχο και τον Ατρόμητο να ψάχνει άναρχα να πετύχει κάποιο γκολ που θα τον ξαναβάλει στην υπόθεση-νίκη. Δεν άλλαξε όμως τίποτα και το 0-2 παρέμεινε μέχρι τέλους…