31 Μαρ 2018

Χάνει και τη δεύτερη θέση ο Ολυμπιακός

Ούτε τη δεύτερη θέση δεν θα μπορέσει να πάρει ο Ολυμπιακός που έμεινε στο 1-1 με τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά. Χάλια μαύρα οι ερυθρόλευκοι σε ακόμα ένα ματς. Η ομάδα του Γκαρθία είχε την πρώτη τελική στο ματς με τη κεφαλιά του Ανσαριφάρντ(3'). Αλλά ο Λεβαδειακός πέτυχε το γκολ εκμεταλλευόμενος το κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού στα στημένα. Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Νιασέ αμαρκάριστος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 4'.
Η ομάδα του Πειραιά δεν μπορούσε να κάνει κατεβασιά! Ότι καλύτερο από πλευράς ερυθρόλευκων ξεκινούσε μόνο από τα πόδια του Ομάρ Ελαμπντελαουί όπως στο 28' όταν από σέντρα του Νορβηγού η προβολή του Ιρανού επιθετικού που έφυγε άουτ. Δεν είχαμε τίποτα το αξιόλογο στα υπόλοιπα λεπτά του α' μέρους με τον Λεβαδειακό να κρατά το προβάδισμά του. Όμως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση με τον Ανσαριφάρντ να νικάει τον Επασί από θέση οφσάιντ μετά από χαμηλή σέντρα του Κούτρη. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες ώστε να κλείσει στα "καρέ" του τον Λεβαδειακό και να φτιάξει φάσεις. Μόνο ένα σουτ του Ανσαριφάρντ το οποίο έβγαλε ο Επασί είχαν οι ερυθρόλευκοι στο 71'. Η διαιτητική ομάδα έκοψε με οφσάιντ στο 62' τον Γιακουμάκη λανθασμένα στη μοναδική του κατεβασιά προς τη περιοχή του Προτό στερώντας του έτσι την ευκαιρία από ένα δεύτερο γκολ. Ένα γκολ που δεν ήρθε ποτέ ούτε στο 93' όταν οι παίκτες του Ανιγκό μπερδέυτηκαν μόνοι τους αλλά ο Ομάρ δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα με τον Λεβαδειακό και τον Ολυμπιακό να μένουν στο 1-1 και τους ερυθρόλευκους να χάνουν ακόμα δύο βαθμούς.