16 Φεβ 2018

Η ΑΕΚ έμεινε "ζωντανή" στο κυνήγι της πρόκρισης

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με αντίπαλο τη Ντιναμό Κιέβου στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για την φάση των «32» του Europa League, αλλά με βάση την εικόνα της στο β΄ημίχρονο δικαιούταν την νίκη. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 19’ με τον Τσιγκάνκοφ, ενώ η Ένωση ισοφάρισε με γκολ του Αϊντάρεβιτς στο 80ο λεπτό. Η ΑΕΚ πίεζε την Ντιναμό κυρίως από στατικές φάσεις, αλλά και μέσα από ελεύθερο παιχνίδι είχε τον έλεγχο του ματς και προσπαθούσε να εκμεταλλευθεί την έλλειψη ρυθμού των Ουκρανών.
Ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε ένα σχήμα με πολλές αλλαγές, με την επανεμφάνιση του Κλωναρίδη στο βασικό σχήμα της ΑΕΚ σε θέση εξτρέμ. Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν ένα λάθος του Μπακάκη από αριστερά, έφερε τον Ντέρλις Γκονζάλες με την μπάλα. Τελικά ο Τσιγκάνκοφ σκόραρε και έβαλε την Ντιναμό μπροστά στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να μην ανησυχεί ιδιαίτερα την εστία του Μπόικο. Η απόφαση του Χιμένεθ να ξεκινήσει χωρίς αλλαγές το β΄ ημίχρονο ξένισε, αφού ήταν εμφανές ότι ο Βίκτωρ Κλωναρίδης δεν αξιοποίησε την ευκαιρία. Η αλλαγή έγινε μόλις στο 52΄ με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να δίνει ώθηση στην Ένωση. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ λίγο του Χριστοδουλόπουλου, ενώ ο Μπόικο στο 72΄ πραγματοποίησε φοβερή απόκρουση σε φάουλ του Γκάλο. Ο Ουκρανός γκολκίπερ πραγματοποίησε ακόμα δύο επεμβάσεις στο 73΄ και στο 75΄ σε προσπάθειες των Λιβάγια και Χριστοδουλόπουλου με την ΑΕΚ να κυριαρχεί ολοκληρωτικά.  Στο 80΄ ο Χριστοδουλόπουλος σέντραρε από αριστερά, ο Μπόικο έκανε λάθος έξοδο, και ο Αστρίτ Αϊντάρεβιτς ισοφάρισε με κεφαλιά, τριάντα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα!  Η Ένωση πλέον δεν έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, αλλά επέκτεινε το αήττητο σερί της στους 23 αγώνες και θα προσπαθήσει για το καλύτερο στο ματς ρεβάνς στο Κίεβο. Η πρόκριση τους «16» του Europa League θα κριθεί την επόμενη Πέμπτη (22/2) στην ουκρανική πρωτεύουσα.