12 Φεβ 2018

Με τριάρες "καλπάζει" προς τον τίτλο

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την Λ άρισα στην Τούμπα, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Super League. Ο Δικέφαλος έκανε… πάρτι και επιβλήθηκε με 3-0 των «βυσσινί», παιζόντας ωραίο ποδόσφαιρο και χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να φτάσει με μεγαλύτερο σκορ. Το παιχνίδι αποτέλεσε ένα μονόλογο του ΠΑΟΚ από το ξεκίνημά του. Οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν καθολική υπεροχή, μεγάλα ποσοστά κατοχής της μπάλας και έπαιζαν στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό τους, που δεν μπορούσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο.
Οι ευκαιρίες του Δικεφάλου άρχισαν νωρίς με τελικές προσπάθειες των Πέλκα και Βιεϊρίνια, ενώ στο 13′ ήρθε και το γκολ. Ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά έστρωσε στον Σάχοφ και ο Ουκρανός με πλασέ στην άδεια εστία έκανε το 1-0. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά το πρώτο γκολ, με τους γηπεδούχους να παίζουν ωραίο συνδυαστικό ποδόσφαιρο ικανοποιώντας τους φιλάθλους τους. Την ίδια ώρα, η παίκτες του Φυντάνη δυσκολεύονταν να περάσουν ακόμα και το κέντρο του γηπέδου και περιορίζονταν στα ανασταλτικά τους καθήκοντα. Μετά από σειρά αναξιοποίητων φάσεων, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 2-0 στο 41′. Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Βαρέλα με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, κλείνοντας έτσι το πρώτο ημίχρονο, με κατοχή 70%-30% και τελικές 10-1 υπέρ του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με την ίδια όρεξη και στην επανάληψη και έφτασε στο τρίτο του γκολ στο 49′. Ο Πέλκας πέρασε κάθετη πάσα στον Πρίγιοβιτς και ο Σέρβος με δυνατό πλασέ έκανε το 3-0. Η ιδανική ανάπτυξη του ΠΑΟΚ δε σταμάτησε, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν κι άλλα γκολ, δημιουργώντας συνεχώς φάσεις. Ο ρυθμός έπεσε κάπως στο τελευταίο 20λεπτο του ματς, χωρίς πάντως να αλλάζει το ύφος, με τον ΠΑΟΚ κυρίαρχο. Μέχρι το τελευταίο σφύργιμα πάντως δεν άλλαξε κάτι, με το 3-0 να παραμένει…