16 Ιαν 2018

Έβγαλε αντίδραση και τη πλήρωσε η Μακάμπι

Στο ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός ήταν να παίξει καλό μπάσκετ και να αφήσει ουσιαστικά πίσω του τη βαριά ήττα των 32 πόντων από την Μπασκόνια στη Βιτόρια. Η ομάδα του Πειραιά όχι μόνο έδειξε ότι ξεπέρασε την ήττα αυτή, αλλά επανήλθε ακόμη καλύτερη στις επιτυχίες της σκορπίζοντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ με διαφορά 30 πόντων και σκορ 94-64! Το δυσάρεστο είναι ότι σε ένα ακόμη ματς δεν έλειψε το αγωνιστικό πρόβλημα, καθώς αποχώρησε από τον αγώνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Τζαμέλ ΜακΛιν, ο οποίος τραυματίστηκε.
Ολυμπιακός και Μακάμπι συμβάδιζαν στο σκορ (13-13, 6'), ωστόσο ο Τζαμέλ ΜακΛίν ήρθε από τον πάγκο, έδωσε ενέργεια, σκόραρε δέκα πόντους και έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +8 (24-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ένα γρήγορο 6-2 έφερε τον Ολυμπιακό στο +12 (30-18) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον τραυματισμό του ΜακΛιν που πήγε στα αποδυτήρια μετά από χτύπημα του Παραχούσκι να επηρεάζει για λίγο τους «ερυθρόλευκους». Ο Πιερ Τζάκσον μείωσε γρήγορα σε 30-24 (16'), ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου, ανεβάζοντας την διαφορά στους 13 (37-24, 15'). Η Μακάμπι προσπάθησε να επιστρέψει (37-31, 16'), ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικές λύσεις και πόντους από την γραμμή των βολών, με τους Πειραιώτες να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +13 (53-40). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί, εύστοχοι κι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην αφήσουν περιθώριο αμφισβήτησης στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, την οποία συνέτριψαν με 94-64 σημειώνοντας τη 13η νίκη τους σε 18 αγώνες στην Euroleague. Παράλληλα, ο Γιώργος Πρίντεζης έγινε ο πρώτος παίκτης του συλλόγου σε συμμετοχές στη διοργάνωση (215), καθώς ξεπέρασε κατά μία τον Μίλαν Τόμιτς.