24 Σεπ 2017

Μυθική ανατροπή για την ΑΕΚ και στο βάθος τίτλος

Κάνοντας την ανατροπή του αιώνα, η ΑΕΚ βρέθηκε από το 0-2 του 46' στο 3-2 στο 90΄ και από τη βέβαιη ήττα από τον Ολυμπιακό στον θρίαμβο και από το -1 στο +5 έναντι του αντιπάλου της στην βαθμολογία της Σούπερ Λίγκας. Η Ενωση είχε τη μαγκιά και τον τσαμπουκά να κάνει αυτό που έμοιαζε ακατάρθωτο και να πάρει μία απίστευτη νίκη που την κρατάει στην κορυφή της βαθμολογίας. Καταιγιστική η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, πάτησε τον Ολυμπιακό κλείνοντας τον στα καρέ του με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.
Στο 1ο μόλις λεπτό σέντρα του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά, ο Αραούχο μόνος του στη μικρή περιοχή, πιάνει λάθος την κεφαλιά, η μπάλα σκάει στο έδαφος, φτάνει ξανά στον Χριστοδουλόπουλο, που πιάνει κακή κεφαλιά. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ένωση που συνέχισε να πιέζει και να πρεσάρει πολύ ψηλά τους «ερυθρόλευκους» ενώ στο αμέσως επόμενο ο Λάζαρος κάνει ένα σουτ με το αριστερό απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Καπίνο δεν απειλείται ιδιαίτερα και μπλοκάρει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σιμόες μέσα στην περιοχή και δεξιά δίνει στον Χριστοδουλόπουλο, αυτός πιάνει ένα σουτ με εξωτερικό φάλτσο, στο έξω μέρος των διχτυών ενώ στο 12’ η ΑΕΚ συνεχίζει να απειλεί και να μην σκοράρει με τον Αραούχο να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά αλλά να χάνει την μπάλα από τάκλιν του Ένχελς, αυτή όμως έφτασε στον Γκάλο που έπιασε έναν δυνατό σουτ από τα 20 μέτρα με τον Καπίνο να διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση. Και εκεί που η ΑΕΚ πίεζε για να βρει το γκολ και να ανοίξει πρώτη το σκορ στην αναμέτρηση από μια φάση από το πουθενά σε μία γρήγορη εκτέλεση πλαγίου για τον Ολυμπιακό από τον Οτζίτζα, η μπάλα σκάει στην περιοχή της ΑΕΚ εκεί όπου τρέχει μόνος του ο Μάριν στην πλάτη του Βράνιες, κάνει τη λόμπα και νικάει τον Ανέστη, για το 1-0. Όλα πάγωσαν στο ΟΑΚΑ καθώς οι Πειραιώτες δεν υπήρχαν στο γήπεδο μέχρι εκείνη τη στιγμή που άμυνα της ΑΕΚ ολιγώρισε και από δικό της λάθος και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη ψυχολογία του και στο 32’ μετά από αντεπίθεση, ο Οτζίτζα μπαίνει στην περιοχή, δίνει την τελευταία στιγμή στον Καρσελά, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πλασάρει με τον Ανέστη να του λέει «όχι». Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βγήκε μπροστά καθώς το ματς είχε γίνει «ροντέο» με τον Γκάλο να σεντράρει τον Ένχελς να διώχνει και τον Γαλανόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ από μακριά με το σουτ του να φεύγει αρκετά έξω. Την τελευταία καλή στιγμή στο ημίχρονο την είχε η ΑΕΚ μετά από καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου όπου ο Καπίνο έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία. Ό,τι δεν κατάφερε η ΑΕΚ στο 1ο λεπτό του αγώνα το κάνει ο Ολυμπιακός στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με τον Οτζίτζα έξω από την περιοχή με το αριστερό και να κάνει το 2-0. Ό,τι χειρότερο μπορούσε να φανταστεί η Ένωση για το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω όμως βγήκε μπροστά και με τους Λιβάγια, Αραούχο και Λάζαρο να πιέζουν για να βρει η Ένωση γρήγορα δίχτυα. Στο 56’ Μπακάκης δίνει στον Μάνταλο με τον αρχηγό να του «σκάβει», ο Ταχτσίδης να μην μπορεί να βγάλει εκτός πορείας τον Μπακάκη, που φτάνει στη μικρή περιοχή και σουτάρει, με τον Καπίνο να διώχνει ενστικτωδώς τη μπάλα σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΚ με χαμηλή σέντρα του Λιβάγια από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους τους παίκτες του Ολυμπιακού, ο Αραούχο έπιασε την μπάλα, αλλά την έστειλε άουτ προ του εξερχόμενου Καπίνο. Ακόμα μια τεράστια ευκαιρία χαμένη για την ΑΕΚ με τη μπάλα να μην της κάνει το χατίρι. Στο 61’ η ΑΕΚ ζητάει σύσσωμη την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρομάο μετά από κλοτσιά του Τογκολέζου ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού. Ο Αρετόπουλος έχασε την φάση με τον Σιδηρόπουλο παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΚ να μην αποβάλει τον ποδοσφαιριστή των ερυθρολεύκων. Η ΑΕΚ σε αυτό το σημείο πίεσε τους Πειραιώτες όπως και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η πίεση απέφερε καρπούς για τους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ καθώς στο 64’ ο Μάνταλος γέμισε στην περιοχή του Καπίνο, ο Αραούχο έκανε το κοντρόλ με το στήθος έχοντας πίσω του τον Ένχελς έδωσε αριστερά στον αμαρκάριστο Χριστοδουλόπουλο με τον  Έλληνας διεθνή να πιάνει ένα βολέ, και την μπάλα να περνάει κάτω από τον Καπίνο για το 1-2. Στο 70ο λεπτό έχουμε διακοπή αγώνα καθώς ο Ανέστης έχει φύγει από το τέρμα του και πηγαίνει στον πάγκο, λόγω δακρυγόνων που έπεσαν έξω από τον αγωνιστικό χώρο. Τον ακολούθησαν και οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές οι οποίοι πέρασαν στα αποδυτήρια μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα. Μάλιστα λίγο αργότερα ο Σιδηρόπουλος έδωσε εντολή να ξεκινήσει και πάλι το παιχνίδι από το λεπτό που είχε σταματήσει ο αγώνας. Τρία λεπτά αργότερα ο Αραούχο και πάλι, ο οποίος ήταν και ο συνήθης κίνδυνος για την άμυνα του Ολυμπιακού βρήκε την κεφαλιά ανενόχλητος μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε. Μία ακόμα κλασική χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ από τις πολλές που είχε στο παιχνίδι της. Στο 76΄ ο Γκάλο σέντραρε από δεξιά, ο Αραούχο κατέβασε και σουτάρε αμέσως αλλά πάνω στον Ταχτσίδη. Απίθανη εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από τα 25 μέτρα, με την μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να καταλήγει στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του ακίνητου Καπίνο για την ισοφάριση και σα να μην έφτανε αυτό και παρ’ ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού έπεφταν κάτω για καθυστερήσεις ο Μάνταλος στο 90’ έκανε την ανατροπή σε έναν αγώνα που θα έπρεπε είχε κερδίσει πολύ πιο εύκολα η Ένωση. Ο Λιβάγια απόφυγε τον Φιγκέιρας από δεξιά κι εντός περιοχής, σέντραρε χαμηλά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Μάνταλος πρόλαβε τον Ελαμπντεαλουί και πέφτοντας μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα για να στείλει σπίτι του μια και καλή τον Ολυμπιακό.