4 Αυγ 2017

Ο Πανιώνιος πάλεψε αλλα δεν τα κατάφερε

Στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος πάλεψε για να φτάσει στην ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα η Μακάμπι Τελ Αβίβ να νικήσει και στο δεύτερο παιχνίδι, 1-0 με αυτογκόλ του Κόρμπου, και να πάρει εκείνη το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Europa League. Τόσο ο Πανιώνιος, όσο και η Μακάμπι δεν πήραν μέτρα στο γήπεδο και πρόσεξαν πολύ στα μετόπισθεν. Η μπάλα βρισκόταν κυρίως στον χώρο του κέντρου, όπου το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και δεν υπήρχε καμία καλή στιγμή. Σταδιακά, οι Ισραηλινοί άρχισαν να κερδίζουν περισσότερες μονομαχίες και να πλησιάζουν την περιοχή των κυανέρυθρων, που δεν μπορούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.
Μάλιστα, στάθηκαν τυχεροί σε δύο στημένες φάσεις. Αρχικά (27’) ο Κιάρτασον αστόχησε από κοντινή απόσταση και στη συνέχεια ο Ατζίλι (32’) ανάγκασε τον Κότνικ σε δύσκολη απόκρουση με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο τελευταίο διάστημα πριν το ημίχρονο, η ομάδα του Γρηγορίου ανέβασε στροφές και με ατομικές προσπάθειες των Γεσίλ και Βλάχου δοκίμασε τα αντανακλαστικά του αντίπαλου γκολκίπερ, που όμως ήταν σε ετοιμότητα. Καλύτερο ρυθμό είχε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος έπαιξε κάπως πιο ανοιχτά και το ρίσκο βγήκε στον Γρηγορίου, αφού η ομάδα του ήταν πιο απειλητική. Βέβαια και η Μακάμπι βρήκε χώρους για να απειλήσει όμως ο Κότνικ ήταν σε ετοιμότητα και δεν ανησύχησε ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βγουν από την περιοχή τους και να μεταφέρουν και πάλι το ματς στη μεσαία γραμμή κερδίζοντας χρόνο και ανάσες. Με το πέρασμα των λεπτών οι κυανέρυθροι έδειχναν να… μένουν από δυνάμεις και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Οι Ισραηλινοί αφού πάγωσαν τον ρυθμό, βγήκαν μπροστά και «κλείδωσαν» την πρόκριση ύστερα από ένα αυτογκόλ του Κόρμπου στο 79ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μέχρι το τέλος το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.