3 Αυγ 2017

Ευτυχώς που νίκησε στο Βελιγράδι

Αν και ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φυγει νικητης από το φαληρικό στάδιο (2-2) κόντρα στην Παρτιζάν, ωστόσο χάρη στην επικράτηση του στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, προκρίθηκε στα πλέι οφ του Champions League. Νοθρό το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς οι δυο ομάδες έφαγαν τα πρώτα δέκα λεπτά για να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης». Όσο περνούσε η ώρα οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να αναπτυχθούν, με ορθολογικό τρόπο, ωστόσο πλην μερικών... ξεσπασμάτων, δεν είδαμε το κάτι παραπάνω από το σύνολο του Μπενίκ Χάσι.
Με τη συμπλήρωση 22 λεπτών στην αναμέτρηση ο Καρσελά έβαλε μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο τερματοφύλακας της Παρτιζάν δεν έπιασε σωστά τη μπάλα, με αποτέλεσμα εκείνη να του φεύγει από τα χέρια και να καταλήγει στα δίχτυα. Το τέρμα, όμως δεν ήταν δυνατό για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την απόδοση του Ολυμπιακού (είχε αρκετά κενά στο χώρο του κέντρου), γεγονός που δέκα λεπτά αργότερα (32') απέφερε την ισοφάριση για τους Σέρβους. Ο Γιάνκοβιτς σούταρε από απόσταση 20 μέτρων, ο Καπίνο πραγματοποίησε ασταθή απόκρουση, με τον Σουμά να παίρνει το... ριμπάουντ και να κάνει το 1-1. Στη συνέχεια, οι παίκτες της Παρτιζάν ανέβασαν την απόδόσή τους, προσπάθησαν να απειλήσουν τον Ολυμπιακό από τα πλάγια, ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, καθώς στο 51' ο Φορτούνης, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Κούτρη, με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1. Η Παρτιζάν προσπάθησε με πλαγιοκοπήσεις να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, ωστόσο οι προσπάθειές της κατέληγαν στο κενό. Στο 74' οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να τριπλασιάσουν τα τέρματά τους, αφού το σουτ του Μπεν -έπειτα από σέντρα του Σεμπά- πέρασε παράλληλα της έστίας του Κλιάγιτς. Δέκα λεπτά αργότερα (84') η Παρτιζάν ισοφάρισε (2-2) και πάλι με τον Τζόρτζέβιτς. Ο Γιάνκοβιτς από τα δεξία έστειλε τη μπάλα στο πίσω δοκάρι, με τον πρώτο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Ο Γιάνκοβιτς έχασε απίθανη ευκαιρία για το 2-3 στο 86' αστοχώντας προ του Καπίνο μετά το τραγικό λάθος γύρισμα του Οφόε. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να δίνει ραντεβού για την κλήρωση της Παρασκευής.