20 Αυγ 2017

Στραβοπάτημα με το καλημέρα για τον ΠΑΟΚ

Ευκαιρίες και βαθμούς έχασε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος, παραχωρώντας λευκή ισοπαλία (0-0) με τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά. Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή την μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στη σωστά στημένη ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν στο ξεκίνημα του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι τη νωθρότητα με την οποία παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ. Θα μπορούσαν μάλιστα να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες για γκολ.
Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος σοβαρεύτηκε, ισορρόπησε και πήρε τα ηνία του αγώνα, βάζοντας την μπάλα κάτω και επιχειρώντας να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή. Παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή της μπάλας όμως, δεν έβρισκε χώρους και δεν του έβγαιναν συνδυασμοί που θα μπορούσαν να τον βοηθήσουν. Η πιο σημαντική φάση για τον ΠΑΟΚ έγινε στο 28′, όταν ο Πρίγιοβιτς δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα από θέση βολής (διαμαρτύθηκε για πέναλτι), ενώ από εκεί και πέρα υπάρχαν μικροευκαιρίες. Σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι, έπαιξε και η αποβολή των δυο προπονητών στο 30′ (λόγω διαπληκτισμού), κάτι που αποδιοργάνωσε κάπως τους παίκτες. Το πρώτο μέρος έκλεισε με μια κεφαλιά του Βαρέλα που έφυγε άουτ και το 0-0 να παραμένει. Στο 49′, ο Δικέφαλος έχασε την καλύτερη του ευκαιρία, καθώς σουτ του Ενρίκε έβγαλε πάνω στη γραμμή ο Ζαραδούκας. Ο Λεβαδειακός απάντησε 4 λεπτά αργότερα, στο 53′, όταν ωραίο σουτ του Γιουσούφ εκτός περιοχής απέκρουσε με υπερένταση ο Ρέι, με την μπάλα να βρίσκει μετά και το δοκάρι. Στο 78′, ο Τζάλμα με προσωπική ενέργεια και σουτ, λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 85′, πάλι ο Αγκολέζος απείλησε με μακρινό σουτ, με τον ΠΑΟΚ να παίζει στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό του. Παρόλα αυτά δε βρήκε τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους…