14 Ιουλ 2017

Ο Πανιώνιος έκανε το πρώτο βήμα

Επέτρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με νίκη ο Πανιώνιος που σχετικά άνετα επικράτησε με 2-0 της Γκόριτσα και απεκτησε προβάδισμα ενόψει της  ρεβάνς στη Σλοβενία. Καλύτερή η ομάδα του Γρηγορίου από τα πρώτα λεπτά κυριάρχησε και έκανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Μόλις στο 13' ο Γεσίλ κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή των Σλοβένων και με δυνατό, «στρωτό» σουτ νίκησε τον Σόρτσαν. Συνέχεια στις φάσεις για τον Πανιώνιο στο 21' με τον Μασούρα και τον Λάμπρου στο 35'. Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζάφι η τελευταία αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο μέρος.
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την αποβολή του  Κάβτσιτς για φάουλ έξω από την περιοχή στον Γεσίλ που έβγαινε μόνος του με το τέρμα. Με την έναρξη του β ημιχρόνου και πάλι ο Γεσίλ βρήκε δίχτυα και έδωσε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Η Γκόριτσα απειλήσε για πρώτη φορά στο 58' με τον Ζιγκόν μάλιστα να σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ο Πανιώνιος έψαξε και άλλο γκολ αλλά ο Γεσίλ στο 71' έχασε την ευκαιρία να σημειώσει χατ τρικ. Ο Πανιώνιος δεν πέτυχε το τρίτο γκολ (αφού και το σουτ του Κόρμπου έφυγε άουτ στο 86') αλλά τουλάχιστον κράτησε το μηδέν στην άμυνά του και πάει στην ρεβάνς με καθαρό σκορ.