4 Ιουν 2017

Η βασίλισσα έμεινε στον θρόνο της!

Γράφτηκε ιστορία απόψε στο Κάρντιφ με τη Ρεάλ να νικά τη Γιουβέντους με 4-1 και να σηκώνει τη 2η σερί κούπα της και την 12η συνολικά στο Champions League. Πρώτη ομάδα η Ρεάλ μετά τη Μίλαν (89’ και 90’) που παίρνει το τρόπαιο back to back, ενώ ο Ρονάλντο έφτασε τα 4 τρόπαια όσα και ο Σέεντορφ ενώ η Γιουβέντους έφτασε τους 7 χαμένους τελικούς! Η Γιουβέντους πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά και στο πεντάλεπτο απείλησε δύο φορές την εστία του Νάβας.
Αρχικά στο 3’, ο Μάντζουκιτς σέντραρε από αριστερά και ο Ιγκουαΐν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Νάβας μπλόκαρε και στο 4’ ο Αργεντινός έκανε όμορφη κίνηση και σουτ λίγο έξω από την περιοχή με τον Νάβας να σώζει με διπλή προσπάθεια. Οι «μπιανκονέρι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 7’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Μετά από διώξιμο της άμυνας της Ρεάλ, ο Πιάνιτς στόπαρε με το στήθος και έπιασε το σουτ με τον Νάβας να πέφτει και να διώχνει εντυπωσιακά. Η Ρεάλ ισορρόπησε τα ματς και στην πρώτη φάση που βρήκε την άμυνα της Γιουβέντους ανοργάνωτη, άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 17’, η Ρεάλ βγήκε ιδανικά στην κόντρα από πίσω, ο Ρονάλντο έπαιξε το ένα δύο με τον Καρβαχάλ και με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0. Ωστόσο η αντίδραση της Γιουβέντους ήταν σχετικά γρήγορη καθώς έφερε στα ίσα στο 28’. Ο Σάντρο έκανε με τη μία τη σέντρα από αριστερά, ο Ιγκουαΐν έστρωσε στον Μάντζουκιτς που με τρομερό ψαλιδάκι έκανε το 1-1. Στο 3ο λεπτό, ο Μόντριτς σέντραρε από αριστερά και ο Ρονάλντο μόνος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε πολύ κακή κεφαλιά και δεν βρήκε καν στόχο ενώ στο 40’ το μονοκόμματο σουτ του Πιάνιτς κόντραρε στον Βαράν. Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους το ματς ήταν αρκετά σκληρό με τη Γιουβέντους να παθαίνει black out και τη Ρεάλ να απειλεί στο 55’. Ο Μόντριτς σούταρε εκτός περιοχής αλλά ο Μπουφόν μπλόκαρε, ενώ στο ενώ η «βασίλισσα» ανέβηκε κι άλλο και πήρε ξανά το προβάδισμα στο 61’. Ο Κασεμίρο έπιασε σουτ από 35 μέτρα, η μπάλα βρήκε λίγο και στον Κεντίρα και κατέληξε στα δίχτυα του Μπουφόν για το 2-1. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Γιουβέντους, στο 64’ ο Μόντριτς έκλεψε λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, έκανε την κίνηση και τη σέντρα και ο Ρονάλντο με πλασέ στην κίνηση από κοντά έγραψε το 3-1. Οι Ιταλοί δεν υπήρχαν στο γήπεδο στο β’ μέρος και στο 73’ ο  Μπενζεμά έκανε μαγική ενέργεια και άνοιξε αριστερά στον Μαρσέλο. Ο Βραζιλιάνος σέντραρε αλλά ο Ρονάλντο από κοντά πλάσαρε άουτ. Στο 80ο λεπτό ο Ρονάλντο σέντραρε από δεξιά και ο Κιελίνι πρόλαβε σωτήρια προ του Μπέιλ ενώ στο 84’ ο Κουαδράδο αποβλήθηκε με πολύ τραβηγμένη 2η κίτρινη κάρτα. Στο 86o λεπτό ο Μάντζουκιτς μόνος του από τη μικρή περιοχή έκανε τραγική κεφαλιά και στο 90+1’ ο Μαρσέλο έκανε μαγική ενέργεια και γύρισμα από αριστερά και ο Ασένσιο με πλασέ από κοντά έγραψε το 4-1