10 Ιουν 2017

Όρθια η Εθνική στον δρόμο για την Ρωσία

Άγγιξε και το διπλό η Εθνική στη Βοσνία με τον Μάνταλο αλλά και το 0-0 της κάνει. Η Ελληνική ομάδα γίνεται ααβορί πλέον για τη δεύτερη θεση, αλλά μπορει και την πρώτη αν τα καταφέρει με Βέλγιο εντός. Το συγκρότημα του Σκίμπε τσίμπησε έναν πολύτιμο βαθμό στην Βοσνία εξαφανίζοντας τον Πρανιτς, τον κινητήριο μοχλό της Βοσνίας, ενώ ο Καρνέζης κράτησε με τέσσερις μεγάλες επεμβάσεις το μηδέν. Η Εθνική ήταν καλά στημένη με μυαλό και πλάνο στο παιχνίδι της. Χαρακτηριστικό το ότι η κατοχή ήταν υπέρ της Ελλάδας στο α' μέρος με 47%-53%.
Μανταλος και Μπακασετας μαζί με τον Φορτούνη κράτησαν μπάλα μπροστά και δυσκόλεψαν τους Βοσνιους στην ανάπτυξη. Ζέκα και Τζιώλης έκλεισαν καλά τον Πράνιτς, παίκτη από τον οποίο ξεκινάει όλο το παιχνίδι της η Βοσνία. Ενώ και στις δύο καλές στιγμές που είχαν οι γηπεδούχοι, ο Καρνέζης ήταν εκεί και απέκρουσε με τα πόδια. Πρώτα στο 12' όταν ο Ιμπίσεβιτς βρήκε με κάθετη τον Βίστσα, αλλά το πλασέ του τελευταίου απέκρουσε ο πορτιέρο της Ουντινέζε. Ενώ στο 25' ο Κόντρο, που προτάθηκε στην ΑΕΚ, μόλις είχε μπει στο ματς, σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά και πάλι ο Καρνέζης έδιωξε με τα πόδια. Λίγα πράγματα επιθετικά από την Εθνική μας στα πρώτα 45 λεπτά που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα κόρνερ που κέρδισε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο. Ούτε φάση ως το 70' δεν έκαναν οι Βόσνιοι ενώ νωρίς-νωρίς έκαναν και τις τρεις τους αλλαγές δείγμα ότι δεν τους έβγαινε το παιχνίδι. Η Ελλάδα μάλιστα άγγιξε και το γκολ στο φορές. Πρώτα στο 76' όταν ο Δώνης, που ήταν αρκετά ορεξάτος, έκανε την σέντρα και ο Φορτούνης για ένα βήμα δε βρήκε τη μπάλα ώστε να τη στείλει στα δίχτυα. Η μεγάλη φάση ήρθε μετά το 80' όταν σε εξαιρετική αντεπίθεση της Ελλάδας ο Μάνταλος ολομόναχος στο σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα σουτ! Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο αφού έβαλαν και άλλον παίκτη δίπλα στο Τζέκο (Ιμπίσεβιτς). Έτσι δημιούργησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με Τζεκο και Μπίτσακτσιτς αλλά ο Καρνέζης ήταν και πάλι εκεί να σώσει την Ελλαδα και να της χαρίσει το βαθμο της ισοπαλίας με την Ελλάδα να μένει στο +1 από τη Βοσνία τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος των προκριματικών.