28 Μαΐ 2017

Ο Βλαχοδήμος κυνηγάει τον Οικονομόπουλο

Η εξαιρετική πορεία και παρουσία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, που απ’ την πρώτη κιόλας σεζόν της καθιέρωσης κάτω απ’ τα «πράσινα» γκολπόστ (πήρε τη φανέλα του βασικού απ’ τα τέλη Νοέμβρη κι έπειτα) όχι μόνο έχει δείξει εντυπωσιακή εξέλιξη, αλλά έβαλε ήδη το όνομά του δίπλα σε σπουδαίες επιδόσεις «ιερών τεράτων» που υπερασπίστηκαν την «πράσινη» εστία επί ημερών Α’ Εθνικής! Από το απόγευμα της 17ης Ιανουαρίου (όταν και δέχθηκε το ένα και μοναδικό γκολ στη Λεωφόρο) ο ομογενής γκολκίπερ «έγραψε» 8 συνεχόμενους αγώνες πρωταθλήματος (κανονική περίοδος και πλέι οφ) έχοντας «καθαρή» την εστία του (το περίφημο «clean sheet» των Αγγλων).
Συγκεκριμένα, κράτησε το μηδέν στα ματς με: Λεβαδειακό (0-0), Παναιτωλικό (4-0), Βέροια (5-0), Ολυμπιακό (1-0), Πανιώνιο (1-0), Ατρόμητο (1-0), Λάρισα (2-0) και ΑΕΚ (1-0). Με απλά λόγια ισοφάρισε τον τεράστιο Γιόζεφ Βάντσικ και τον «αγριόγατο» Βασίλη Κωνσταντίνου, στη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών για το «τριφύλλι». Και υστερεί μόνο απ’ την αντίστοιχη επίδοση του αξεπέραστου Τάκη Οικονομόπουλου, του κορυφαίου -για πολλούς- γκολκίπερ στην ιστορία του συλλόγου. Το «πουλί» έχει το απόλυτο ρεκόρ, καθώς μετράει 9 συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια δίχως να δεχθεί γκολ. Το πέτυχε την περίοδο 1964-65, όταν δεν δέχθηκε γκολ από τις 25/1 έως τις 20/6 στους αγώνες με: Νίκη Βόλου (5-0), Τρίκαλα (3-0), Εθνικό (6-0), Αρη (4-0), Ηρακλή (1-0), Δόξα Δράμας (5-0), Πιερικό (0-0), ΑΕΚ (1-0) και Προοδευτική (5-0). Ο Βλαχοδήμος πλέον έχει την ευκαιρία να τον ισοφαρίσει στον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Πανιώνιο, εφόσον γράψει ακόμη ένα «ζερό» στο παθητικό του.