22 Μαΐ 2017

Αποβλήθηκε ο Μασούντ και νίκησε ο ΠΑΟΚ

Χρειάστηκε να αποβληθεί ο Μασούντ στο 67' για τον Πανιώνιο προκειμένου ο ΠΑΟΚ να βρει τρόπο να σκοράρει στην Τούμπα και να πάρει ακόμα ένα τρίποντο και να φτάσει τους 8 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία των πλέι-οφ. Ένα δοκάρι και αυτό από φάουλ είχε η ομάδα της Θεσσαλονίκης ως την αποβολή του Ιρανού άσου ενώ ο Πανιώνιος κρατούσε αρκετά άνετα το βαθμό, ο οποίος είχε κλείσει καλά τους χώρους και περίμενε τον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη προσπάθησε με τον Μπίσεβαρ να περάσει κάποιες μπαλιές, αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.
Μία κεφαλιά του Κάμπος στις καθυστερήσεις του α' μέρους ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στα πρώτα 45 λεπτά αλλά και αυτή έφυγε άουτ. Ο ΠΑΟΚ είχε την δεύτερη καλή του στιγμή στο ματς με το δοκάρι από τον Πέλκα στο 54' σε εκτέλεση φάουλ. Όλα άλλαξαν στο 67' όταν αποβλήθηκε ο Μασούντ για την ομάδα του Πανιωνίου. Ο Ιρανός σύμφωνα με τον Βάτσιο πάτησε τον Μαλεζά από πίσω. Με παίκτη παραπάνω ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει τον Πανιώνιο και περίνενε να του βγει η μια φάση για να πετύχει το γκολ. Ουσιαστικά η ομάδα του Ίβιτς έψαχνε την ατομική ενέργεια προκειμένου να σπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων. Και αυτό έγινε στο 75' όταν ο Πρίγιοβιτς πήρε τη μπάλα, στόπαρε με το στήθος, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Βλάχο και "σκότωσε" τον Γιαννιώτη. Στο 80' η ομάδα του Ίβιτς έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά ο Γιαννιώτης "έβγαλε" το σουτ του Μπίσεβαρ. Ο Πανιώνιος παρόλο που έμεινε πίσω στο σκορ, δεν βγήκε μπροστά για να ψάξει την ισοφάριση. Δεν είχε άλλωστε και τις δυνάμεις για να το κάνει και απλά οι παίκτες του Μιλόγιεβιτς να περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.