14 Μαΐ 2017

Η ΑΕΚ στη Τούμπα πήρε το αίμα της πίσω

Η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στη Τούμπα, βάζοντας τα πράγματα στην θέση τους για όσα είχαν προηγηθεί την περασμένη εβδομάδα στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, αλλά ταυτόχρονα ξεκίνησε και με το «δεξί» τα playoff, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να καταφέρει μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα να ανοίξει το σκορ, με τον Ντίντακ. Ο Μάνταλος βρήκε πολύ ωραία τον Ισπανό μπακ, που έκανε κίνηση και πάτησε στην περιοχή των Θεσσαλονικιών καταφέρνοντας να πλασάρει σωστά, νικώντας τον Γλύκο και ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΚ.
Στην συνέχεια η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, δεν περιορίστηκε στο 1-0 και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που έψαχνε τα πατήματα του, μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα πριν καλά καλά συμπληρωθούν είκοσι λεπτά αγώνα, να έχει δυο κλασσικές ευκαιρίες η Ένωση, για να φτάσει το σκορ στο 3-0. Όμως, μια ο Μάνταλος και μια ο Αραούχο δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Γλύκο, που κατέβασε τα ρολά και κράτησε μέσα στο παιχνίδι τον ΠΑΟΚ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους «ασπρόμαυρους» να μην έχουν απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Ανέστη, με τους «κιτρινόμαυρους» να είναι εμφανώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ στα σημεία να πατάει λίγο καλύτερα, κάνοντας μάλιστα την πρώτη του καλή ευκαιρία στο ματς με τον Πρίγιοβιτς, χωρίς όμως να καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στην συνέχεια η Ένωση έδειξε να ελέγχει το ματς, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα απ’ τον ΠΑΟΚ, ο οποίος όσο περνούσε η ώρα τσίτωναν τα νεύρα των παικτών του χάνοντας έτσι την συγκέντρωση τους. Το 1-0 πήγε έτσι μέχρι το τέλος, με την Ένωση να φεύγει με την νίκη απ’ την Τούμπα, ξεκινώντας με το «δεξί» την διαδικασία των playoff, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.