23 Ιαν 2017

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τον ΠΑΣ με το ίδιο νόμισμα

Πάρα τον τραγικό αγωνιστικό χώρο στους «Ζωσιμάδες», ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του και επικράτησε με 0-1 του ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Δικέφαλος αντιμετώπισε δυσκολίες αλλά έμεινε όρθιος και έφυγε με το τρίποντο χάρη σε ένα γκολ του Λέοβατς στο 31′, πιάνοντας πεντάδα μετά από καιρό. Ο ΠΑΟΚ με το ίδιο σκορ "πλήρωσε" την ομάδα των Ιωαννίνων για την εντός έδρας ήττα στην Τούμπα. Χωρίς ρυθμό και φάσεις ήταν το πρώτο διάστημα του αγώνα. Ο Δικέφαλος άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του μετά το 20λεπτο, έχασε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Τζάλμα στο 30′, αλλά ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να ανοίξει το σκορ.
Στο 31′, μετά από σέντρα του Τζάλμα από δεξιά, ο Κλάους έπιασε ωραία κεφαλιά που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης, αλλά στην επαναφορά, ο Λέοβατς έστειλε την μπάλα στο δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι απάντησαν 8 λεπτά αργότερα με την ευκαιρία του αγώνα. Στο 39′, ο Μαμπουλού βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γλύκο, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας πήρε καλή θέση και έκανε σωτήρια επέμβαση στο σουτ που επιχείρησε ο επιθετικός του ΠΑΣ. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια διπλή ευκαιρία από τον Μυστακίδη. Στο 48′, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε δυο φορές να νικήσει τον Πασχαλάκη, ενώ στο 55′ και ο Τζάλμα βρέθηκε σε επίκαιρη θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ. Ο ΠΑΣ στη συνέχεια πίεσε τον ΠΑΟΚ, χωρίς πάντως να δημιουργήσει κάποια σπουδαία ευκαιρία, παρά την ομολογουμένως κακή λειτουργία της άμυνας των φιλοξενούμενων, οι οποίοι οργανώθηκαν πίσω και έβγαιναν με αντεπιθέσεις μπροστά, χωρίς να υπάρχουν κραυγαλές φάσεις. Έτσι, το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους.