25 Οκτ 2016

Τι παθαίνει ο Παναθηναϊκός στα δεύτερα ημίχρονα;

Τι παθαίνει ο Παναθηναϊκός στα δεύτερα ημίχρονα; Πως εξηγείται στο πρώτο ημίχρονο να αποδίδει φοβερά, να σημειώνει γκολ, να δημιουργεί φάσεις και ευκαιρίες και στο δεύτερο 45λεπτο να παθαίνει καθίζηση; Το είδαμε το έργο με τον Αστέρα στη Λεωφόρο, όπου προηγήθηκε νωρίς με 2-0 και στο δεύτερο ημίχρονο κινδύνευσε να ισοφαριστεί. Το είδαμε πάλι στη Λιέγη με την Σταντάρ, όπου προηγήθηκε πάλι με 2-0 και τελικά παραλίγο να χάσει. Και το ξαναείδαμε στη Βέροια, όπου στο πρώτο ημίχρονο πέταγε φωτιές και στο δεύτερο κάηκε. Τι συμβαίνει; Υποτιμούν τους αντιπάλους τους οι παίκτες και επαναπαύονται; Δεν θέλουν να παίξουν το ίδιο δυνατά στα υπόλοιπα λεπτά; Μήπως δεν μπορούν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και κουράζονται;
Αν συμβαίνει το τελευταίο τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και αυτό οφείλεται στην έλλειψη φυσικής κατάστασης. Ο Στραματσόνι από τον πάγκο βάζει τις φωνές. Αυτό όμως δεν φτάνει αφού και ο ίδιος δεν βοηθάει την ομάδα του, με τις καθυστερημένες αλλάγές του. Ο Ιταλός σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω για το μυστήριο της ομάδας του, αλλά αν όντως υπάρχει θέμα κούρασης, όχι βέβαια λόγω συνεχόμενων αγώνων, αλλά λόγω κακών προπονήσεων και έλειψης φυσικής κατάστασης οφείλει να κάνει μια σωστή διαχείρηση του έμψυχου δυναμικου του και επιτέλους να κάνει γρηγορότερα τις αλλαγές του. Πάντως πρέπει να βρεθεί λύση το συντομότερο δυνατόν γιατί το τρένο χάνεται και για φέτος.