21 Οκτ 2016

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με μεγάλη εμφάνιση στη Μόσχα

Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά σε μια τεράστια νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα η οποία θα του έδινε ψυχολογική ώθηση και βαθμολογική αβάντα ενόψει της συνέχειας, αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο υπέστη καθίζηση και γνώρισε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-77. Οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, με το να ελέγχουν το ματς και να έχουν το προβάδισμα με 63-68! Ομως από εκείνο το σημείο και μετά έπαθαν μπλακ άουτ και δέχτηκαν ένα σερί 11-0!! Οι Ρώσοι πήραν το μομέντουμ του αγώνα και έχοντας τα ηνία στο σκορ (74-68 στο 38') δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, στερόντας τον Παναθηναϊκό μια μεγάλη νίκη.
Ο Ντιμίτρις Νίκολς έκανε το ματς της ζωής του απέναντι στην παλιά του ομάδα, αφού οι 20 πόντοι που σημείωσε συνιστούν και προσωπικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα. Ο Νικ Καλάθης ήταν πληθωρικός, ενώ οι Ρίβερς και Γκιστ ήταν εκείνοι που έδωσαν πολύτιμες λύσεις για να ελέγχει ο Παναθηναϊκός το ματς για μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο πρώτο μισό του αγώνα η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική, ειδικά στην δεύτερη περίοδο, όταν και δέχθηκε μόλις 13 πόντους. Αν ήταν πιο προσεκτικός στην επίθεση, πιο συγκεντρωμένος και έβαζε τη μπάλα περισσότερο μέσα στο καλάθι ίσως και να μπορούσε να έχει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Νίκολς έκανε όλη τη δουλειά έχοντας 14 πόντους σε αυτό το διάστημα (με 3/4 τρίποντα), την ώρα που οι «πράσινοι» είχαν θέσει εκτός αγώνα τους Ντε Κολό (1π., 0/4δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ.) και Τεόντοσιτς (2π., 1/1δίπ., 0/2τρίπ.) οι οποίοι ήταν ξεκάθρα εκτός κλίματος αγώνα. Αν έλειπαν τα εννέα λάθη (τα έξι εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο) ο Παναθηναϊκός ίσως να είχε την ευκαιρία για το κάτι καλύτερο, αν και ο μεγάλος αστερίσκος ήταν στα συνεχόμενα περιφερειακά σουτ, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 5/15 δίποντα και 5/12 τρίποντα! Θετικό είναι ότι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια είχε βελτιώσει αρκετά την επίδοση στα ριμπάουντ, αφού η ΤΣΣΚΑ είχε ανανεώσει μόλις 4 φορές τις επιθέσεις της.