26 Ιουν 2016

Δύσκολη πρόκριση με ανατροπή για την Γαλλία

Η Γαλλία ανέτρεψε το 1-0 της Ιρλανδίας και με δύο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν στο δεύτερο ημίχρονο προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2016, όπου η Αγγλία ή η Ισλανδία θα είναι η αντίπαλος της στην 8άδα. Η Ιρλανδία κατάφερε να πάρει προβάδισμα με το... καλησπέρα στην αναμέτρηση. Μόλις στο 1ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πογκμπά στον Λονγκ, ο Μπρέιντι ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τον Γιορίς στην άλλη γωνία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ωστόσο η Γαλλία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 57'. Ο Σανιά έβγαλε συστημένη σέντρα από τα δεξιά στην περιοχή, ο Γκριεζμάν σηκώθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι και με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Ράντολφ για το 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα,  στο 61΄, ο Γκριεζμάν πέτυχε και δεύτερο γκολ για την ανατροπή της Γαλλίας. Ο Ζιρού έβγαλε ωραία κεφαλιά - πάσα στον συμπαίκτη του κι αυτός με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία για το 2-1.