30 Μαΐ 2016

Το πήρε ο Σπανούλης!

Σε μία αναμέτρηση που "έσπασαν καρδιές" ο Ολυμπιακός επικράτησε με 82-81 του Παναθηναϊκού στη δεύτερη παράταση και στέφθηκε για δεύτερη σερί σεζόν πρωταθλητής Ελλάδας!Ο Βασίλης Σπανούλης χάρισε, με ένα από τα γνωστά «τρελά» τρίποντά του, το πρωτάθλημα Ελλάδος στον Ολυμπιακό, στην τελευταία επίθεσή του στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία -ουσιαστικά- φάση του ματς και το «πλήρωσε» αφού ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» κατάφερε να φέρει, ξανά, τα πάνω-κάτω.
Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός, όμως, βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του και με τους Παπανικολάου και Σπανούλη να ηγούνται της προσπάθειας, κατάφερε να… χτίσει διαφορά στο σκορ (2-13, 5′). Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να αναλαμβάνει δράση, επανήλθαν στο σκορ (11-15, 8′). Ο Οθέλο Χάντερ έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό, όμως οι «πράσινοι» έμειναν κοντά στο σκορ χάρη σε Γκιστ και Παππά για το 16-19 του πρώτου δεκαλέπτου. Η άμυνα των «πράσινων» βρέθηκε σε υψηλά επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και με τους Καλάθη και Παπαγιάννη να παίρνουν προσπάθειες τα δεδομένα ανατράπηκαν (26-24, 14′). Ο Αντώνης Φώτσης ανέλαβε δράση στη συνέχεια και με δικά του καλάθια διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα 4 πόντων (35-31). Ο Ολυμπιακός μπήκε με σοβαρότητα στο παρκέ και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια. Μάντζαρης και Σπανούλης έδωσαν λύσεις και οι Πειραιώτες προσπέρασαν (37-39, 23′). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με την άμυνά τους να αποτελεί σημείο αναφοράς, όχι μόνο ανατράπηκαν τα δεδομένα, αλλά η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (39-50, 26′). Ο Παναθηναϊκός επανήλθε στη διεκδίκηση του αγώνα, χάρη στο κρεσέντο του Νίκου Παππά (47-50, 28′). Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ισοφάρισε με δικές του προσπάθειες (50-50, 29′). Το δεκάλεπτο, όμως έκλεισε με κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ για το 50-52 του Ολυμπιακού. Ο Νίκος Παππάς συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε τη διαφορά και ο Φελντέιν του έδωσε… χείρα βοηθείας (60-55, 34′). Ο Ολυμπιακός επανήλθε στη διεκδίκηση του αγώνα και ισοφάρισε με τον Παπανικολάου (60-60, 37′). Ο Γκιστ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ένα τεράστιο σουτ του Αγραβάνη ανέτρεψε την κατάσταση (62-63, 38′). Ο Γκιστ ισοφάρισε με 1/2 βολές (63-63). Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δεύτερα. Ο Διαμαντίδης έκανε βήματα 18,1» για το τέλος και ο Ολυμπιακός κρατούσε την τύχη στα χέρια του. Ο Σπανούλης δεν σκόραρε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές στην παράταση και οι δύο ομάδες. Τα λάθη ήταν διαδοχικά. Από το 2ο λεπτό της παράτασης και μετά, όμως, οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 67-65, για να απαντήσει ο Σπανούλης (67-68, 43′). Ο Καλάθης έδωσε τη λύση στην ομάδα του, με τον Γκιστ να κόβει τον Σπανούλη (70-68, 44′). Ο Γκιστ έκανε επιθετικό φάουλ, με τον Σπανούλη να αστοχεί. Ο Παππάς με 1/2 βολές έκανε το σκορ 71-68, όμως τίποτα δεν τελείωσε. Διότι ο Βαγγέλης Μάντζαρης, 1,1» για το τέλος της παράτασης με μεγάλο σουτ έκανε το σκορ 71-71, στέλνοντας το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση. Ο Τζέιμς Γκιστ ανέλαβε δράση στην δεύτερη παράταση και ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα (77-73, 47′). Ο Ολυμπιακός δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και χάρη σε Χάκετ και Αγραβάνη μείωσε σε απόσταση… βολής (81-79, 49′). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ανέλαβε δράση ο αρχηγός. Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ, «εκτέλεσε» για μία ακόμα φορά την άμυνα του Παναθηναϊκού και χάρισε τη νίκη -και μαζί τον τίτλο- στον Ολυμπιακό με 81-82.