6 Νοε 2015

Ζωντανές οι ελπίδες του Αστέρα Τρίπολης για πρόκριση

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε την πρώτη του νίκη στο Europa League και ζωντάνεψαν οι ελπίδες του σχετικά με την πρόκριση. Ο Αστέρας με τα γκολ του Μπερτόλιο στο 2' και του Γιάννου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πήρε τη νίκη με 2-0 και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ από τους Κύπριους. Εξαιρετικό το πρώτο ημίχρονο για τους παίκτες του Βεργέτη που πέτυχαν και τα δύο τέρματα τους, ενώ κρίσιμο ήταν το γκολ του Μπερτόλιο που σόκαρε την ομάδα του Κετσπάγια, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αστέρας κρατούσε με άνεση τον ρυθμό και το σκορ στο δεύτερο μέρος και η διακοπή στο 69' για 14 λεπτά, λόγω φωτοβολίδων που πέταξαν οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ, δεν άλλαξε την ροή του αγώνα. Ο Μπερτόλιο μέχρι το 64' που βγήκε ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, εκείνος που έβγαλε την κάθετη στον Μάσα για να βγάλει τη σέντρα στο δεύτερο γκολ του Αστέρα, ενώ έδινε τον ρυθμό στο παιχνίδι. Μετά το 1-1 της Σπάρτα Πράγας με τη Σάλκε ο Αστέρας θα παίξει τη χρονιά ουσιαστικά στο παιχνίδι με τους Τσέχους και για να ελπίζει θα πρέπει να νικήσει.