29 Νοε 2015

Η ΑΕΚ νίκησε και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και ξεκινώντας ένα σερί που θέλει να συνεχίσει μέχρι το τέλος του 2015. Μπορεί αρχικά να αγχώθηκε, αλλά η Ένωση κατάφερε να πάρει ακόμα ένα τρίποντο. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο για ακόμα μια φορά δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν, κάτι που κατάφερε να κάνει ο Γιόχανσον ένα λεπρό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο αγώνας ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο παιζόταν στο μισό γήπεδο, με την ΑΕΚ για ακόμα μια φορά να βρίσκεται στην επίθεση, να δημιουργεί φάσεις, χωρίς να μπορεί όμως να σκοράρει. Μέχρι το 74ο λεπτό οι δύο ομάδες δεν είχαν πραγματοποιήσει καμία ευκαιρία, ωστόσο τότε ήρθε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ έβγαλε τη σέντρα, ο Πλατέλλας μπήκε στην περιοχή και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Από το 2-0 και μετά ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε, ενώ στο 87ο λεπτό ο Πάουλο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Στο 89ο λεπτό ο Τζεμπούρ είχε την ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά, ωστόσο ο Κυριακιδης του είπε «όχι» και έστειλε την μπάλα κόρνερ, κάτι που έκανε και στη συνέχεια της φάσης με την κεφαλιά του Γιόχανσον. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Τζεμπούρ κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Κυριακίδης δεν επέτρεψε στον Μάνταλο να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Η ομάδα του  Γκας Πογέτ μπορεί να μην ενθουσίασε στο ματς με τον Παναιτωλικό, όμως έδειξε αποφασιστικότητα και πάθος για το τρίποντο. Αρχοντική η εμφάνιση του Γιόχανσον για ακόμη ένα παιχνίδι, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ράφικ Τζεμπούρ παρά το γεγονός ότι ακόμη δεν είναι στην επιθυμητή αγωνιστική κατάσταση. Από την άλλη ο Παναιτωλικός δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την ομάδα που είδαμε στην Τούμπα. Οι παίκτες του δεν είχαν πάθος, δεν πήγαιναν πρώτοι στην μπάλα και γενικά δεν έπεισαν με την εμφάνισή τους.