5 Οκτ 2015

Τερματοφύλακας - φάντομ αποκρούει τρία πέναλτι!

Απίστευτος ο τερματοφύλακας της Μαλίν, Ζαν-Φρανσουά Ζιλέ, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι, εκτελεσμένα από τρεις διαφορετικούς παίκτες, σε κανονική διάρκεια αγώνα! Σε διαδικασία πέναλτι τέτοιες επιδόσεις μπορεί να υπάρχουν, αλλά σε 90 λεπτά είναι σπάνιο φαινόμενο! Ο 36χρονος πορτιέρο ήταν ο ήρωας της ομάδας του στο 1-1 με την Άντερλεχτ για το βέλγικο πρωτάθλημα. Στο 6ο λεπτό είπε «όχι» στον Πράετ, στο 14' μπλόκαρε εύκολα την εκτέλεση του Οκάκα και στο 88' σταμάτησε και τον Τίλεμανς! Και το κορυφαίο για την Μαλίν ήταν πως στις καθυστερήσεις ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μποτζί! «Είναι άρρωστο αυτό που έγινε» έλεγε γελώντας μετά το ματς ο Βέλγος. «Είχα πιάσει άλλη μία φορά δύο πέναλτι αλλά είχαμε χάσει. Σήμερα πήραμε τον βαθμό. Είναι μια τέλεια βραδιά», πρόσθεσε και κατέληξε: «Δεν ξέρω αν είναι ρεκόρ. Είναι θέμα αίσθησης, αλλά χρειάζεται και τύχη».