24 Μαΐ 2015

Παναθηναϊκός πολλών αστέρων!

Δεύτερη εκπληκτική εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό και δεύτερη νίκη στα πλέι οφ με τους πράσινους να επικρατούν του Ατρόμητου με 2-0 και να ξεκλειδώνουν την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων με Σουηδικό κλειδί, τον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ των πράσινων στο δεύτερο 45λεπτο. Χρειάστηκε βέβαια μια μαγική κίνηση από τον Νίνη στο πρώτο τέρμα και μια εξαιρετική σέντρα από τον Μαυρία στο δεύτερο γκολ ώστε ο Μπεργκ απλά να τελειώσει τις φάσεις όπως ο ίδιος γνωρίζει, καλύτερα από τον καθένα δηλαδή και να δώσει το τρίποντο στον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι δεν συνάντησαν δυσκολίες κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι το οποίο παραλίγο να τινάξει στον αέρα ο Αρετόπουλος με την απόφαση του να ακυρώσει κακώς το γκολ του Ταυλαρίδη στο 44' δείχνοντας φάουλ που μόνο αυτός και ο δεύτερος βοηθός, ο κ. Τάτσης είδαν. Η απόφαση αυτή έφερε αντίδραση από την εξέδρα και αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας για ένα λεπτό. Η ακύρωση του γκολ όμως φαίνεται πως πείσμωσε τους πράσινους που μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο και μάσαγαν σίδερα μην αφήνοντας τον Ατρόμητο να μπορέσει να αντιδράσει. Πέραν του Σουηδού σκόρερ, ειδική μνεία αξίζει να γίνει στον Κουτρουμπή, ο οποίος δέσποζε στη θέση του αμυντικού χαφ και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση! Σπουδαίο ματς έκανε και ο Νίνης, θυμίζοντας τις καλές εποχές του με το τριφύλλι. Από εδώ και στο εξής, όλα εξαρτώνται από τον Παναθηναϊκό και με τη σωστή διαχείριση, θα είναι αυτός ο οποίος θα διεκδικήσει την είσοδο του στους ομίλους! Ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά του στους 4 βαθμούς, μετά την ισοπαλία 0-0 του ΠΑΟΚ με τον Αστέρα και έχει το πάνω χέρι για την κατάληψη της πρώτης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, ενώ αν φύγει αλώβητος από την Τούμπα σε τέσσερις ημέρες, θα κάνει το καθοριστικό βήμα.