24 Μαΐ 2015

Έχασαν και οι δύο στη Τούμπα

Χωρίς νίκη παρέμεινε ο ΠΑΟΚ στα πλέι-οφ, καθώς έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα και απομακρύνεται από τον στόχο της πρώτης θέσης. Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος του αντιπάλου του, δημιούργησε φάσεις αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, σκορπώντας την απογοήτευση. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία την κινήσεων και την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα, δείχνοντας πως πατάει καλύτερα μέσα στο γήπεδο και ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Πίεσε ψηλά, δυσκολεύοντας τον αντίπαλο του, έκλεψε μπάλες και δημιούργησε φάσεις. Οι παίκτες του όμως, και κυρίως ο Μακ που είχε δοκάρι στο 5′, δεν ήταν ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια. Μετά τα πρώτα τα 20-25 λεπτά, κι αφού το 0-0 παρέμενε, ο Αστέρας Τρίπολης άρχισε να βγαίνει σιγά-σιγά από το… καβούκι απειλώντας με κάποιες αντεπιθέσεις αλλά χωρίς να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία. Ο Δικέφαλος ξέμεινε από δημιουργικότητα και έμπνευση από το κέντρο και μπροστά, έχασε μονομαχίες και έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που μπήκαν καλύτερα, αιφνιδιάζοντας του παίκτες του Γεωργιάδη και δημιούργησαν 2-3 καλές ευκαιρίες για γκολ. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανακατέψει κάπως την τράπουλα, τουλάχιστον επιθετικά, περνώντας τον Κουλούρη στη θέση του Παπαδόπουλου στο 60′. Ο νεαρός έκανε αισθητή την παρουσία του, πέντε λεπτά αργότερα, χάνοντας μια καλή ευκαιρία μετά από σέντρα του πολύ δραστήριου σήμερα Κάτσε ενώ είχε και δοκάρι στο 70′. Στο 72′ πέρασε και ο Πόζογλου στη θέση του αναποτελεσματικού Μακ. Ο Δικέφαλος γενικά ανέβασε στροφές στο τελευταίο μισάωρο, πιέζοντας τον αντίπαλο του, ενώ έπαιξε και με παίκτη παραπάνω από το 83′ μετά την αποβολή του Φερνάντεζ. Δεν είχε όμως ούτε την ψυχραιμία να τελειώσει τις φάσεις ούτε την τύχη με το μέρος του. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.