1 Μαρ 2015

Με Αραβίδη όλο και πιο κοντά στον στόχο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έφτασε με σχετική άνεση σε μία ακόμη νίκη επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 της Επισκοπής στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Football League. Τα δύο τέρματα της Ένωσης πέτυχε ο συνήθης ύποπτος, Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό του αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 79'. Η ΑΕΚ παρέμεινε αήττητη μετά από 18 παιχνίδια, φτάνοντας τους 50 βαθμούς, με την Παναχαϊκή που πήρε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα κόντρα στον Πανηλειακό που έχει αποχωρήσει, να ακολουθεί με 41 βαθμούς. Μόλις ο Χρήστος Αραβίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πριν καν συμπληρωθούν δυο λεπτά παιχνιδιού, έτρεξε κατευθείαν στον πάγκο και αγκάλιασε τον Βασίλη Μπορμπόκη. Ο «Άραβας» αφιέρωσε το γκολ αυτό στον συνεργάτη του Τραϊανού Δέλλα, διότι είναι αποτέλεσμα μιας φάσης που πολλάκις έχουν δουλέψει μαζί στις προπονησεις. Ο Μπορμπόκης ήταν ένα δεξί μπακ που έβγαζε τέτοιες φάσεις όταν ήταν ποδοσφαιριστής και έδινε τέτοια γκολ στους σέντερ φορ. Και τώρα μαζί με τον Δέλλα, έχουν δουλέψει τις φάσεις αυτές με τους μπακ και τον σέντερ φορ. Αν και για τον Χρήστο Αραβίδη μιλούν τα επιτεύγματα του εντός αγωνιστικού χώρου και το εκπληκτικό 12 γκολ σε 12 παιχνίδια, έστειλε και μήνυμα λίγο μετά το ματς με την Επισκοπή. «Ολο και πιο κοντά στον ΣΤΟΧΟ. Συνεχίζουμε…Καλό μήνα σε όλους!», ευχήθηκε ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ.