26 Μαρ 2015

Εξασφάλισε την πρόκριση και κυνηγάει το πλεονέκτημα

Ένας παθιασμένος Ολυμπιακός, πραγματοποιώντας καταπληκτική τέταρτη περίοδο 33-18, κέρδισε την Αναντολού Εφές με 86-75, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα playoffs, παραμένοντας ζωντανός για το πλεονέκτημα έδρας. Σπουδαίο ματς από Μάντζαρη, Λαφαγιέτ, Παπαπέτρου και Πρίντεζη. Ο Στράτος Περπέρογλου από την Εφές ήταν ασταμάτητος, ενώ ο Ολυμπιακός που ήταν κακός στις βολές, αγωνίστηκε δίχως τους Σπανούλη, Σλούκα, Πέτγουεϊ και Τσαϊρέλη. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως έδειξαν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και κατάφεραν να νικήσουν απουσίες και Εφές και πλέον τους απομένουν δύο τελικοί ώστε να εξασφαλίσουν το πλεονέκτημα έδρας. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του 20ου λεπτου με το ταμπλό να δείχνει 35-35. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του στα ριμπάουντ, ενώ είχε και άσχημα ποσοστά στις βολές (2/8). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει εύκολα καλάθια και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Εφές που είχε περισσότερες λύσεις και ήταν μπροστά με 38-42 στο 22ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός κατάφερε να χρεώσει τον Τζάνινγκ με το τρίτο του φάουλ, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε. Η Εφές πέρασε μπροστά με 49-53, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με ένα μικρό σερί 4-0 και να ισοφαρίζουν σε 53-53. Η τουρκική ομάδα προσπέρασε και πάλι με 53-57, 32 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του δεκαλέπτου και έτσι έκλεισε η περίοδος. Ο Παπαπέτρου στην επίθεση και ο Αγραβάνης με κάποιες αμυντικές του ενέργειες κράτησαν «όρθιο» τον Ολυμπιακό που προσπέρασε με 67-64 στο 34ο λεπτό με τρίποντο του Λαφαγιέτ. Ο Παπαπέτρου ήταν ο πρωταγωνιστής και εκείνος με τρίποντο έγραψε το 70-66 και την σκυτάλη πήρε ο Λαφαγιέτ για το 73-66 στο 35ο λεπτό! Ο Λοτζέσκι με τρίποντο ανέβασε την διαφορά του Ολυμπιακού στην μεγαλύτερη τιμή της και το 80-71 στο 38ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 86-75 και εξασφάλισε την πρόκρισή του και μαθηματικά στα πλέι οφ.