27 Φεβ 2015

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Ολυμπιακός

Με τον Βασίλη Σπανούλη να τα κάνει όλα (18 πόντοι και 10 ασίστ) και σαφή αμυντική βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ την Μάλαγα (77-72) και μετά την ήττα της ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα από την Φενέρμπαχτσε, έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία του Ομίλου F του Top 16 της Ευρωλίγκας. Συγκλονιστικό ματς έκανε και ο Γιώργος Πρίντεζης που έπαιξε 18 λεπτά και είχε 13 πόντους, προερχόμενος από γαστρεντερίτιδα, αλλά δεν ήταν ο μόνος «ερυθρόλευκος» που έσφιξε τα δόντια καθώς το ίδιο έκανε και ο Οθέλο Χάντερ, αλλά και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης που έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση και το πλεονέκτημα. Το κλου τς βραδιάς ήρθε από πλευράς Μάλαγα αλλά από ελληνικό χέρι, μιας και ο Κώστας Βασιλειάδης πέτυχε ένα απίστευτο buzzer-beater για το τελικό 77-72! Στην αξία που απέκτησε για τον Ολυμπιακό η νίκη σε βάρος της Ουνικάχα Μάλαγα, αναφέρθηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης, εστίασε στο γεγονός ότι οι Πειραιώτες γιόρτασαν με νίκη τη συμπλήρωση των 500 τους αγώνων στην Ευρωλίγκα: «Είναι το καλύτερο δώρο αυτή η νίκη για τα 500 παιχνίδια. Πήραμε τη νίκη μέσα από τις καλές επιλογές, που είχαμε στην επίθεση, αλλά και την πιεστική μας άμυνα»