27 Φεβ 2015

Χωρίς άμυνα δεν έρχονται οι προκρίσεις

Εκτός συνέχειας του Europa League έμεινε ο Ολυμπιακός, μετά το 2-2 με την Ντνίπρο στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», αν και η Ντνίπρο δεν ήταν καλύτερή του. Η πρόκριση χάθηκε στο πρώτο ματς στο Κίεβο και από τα λάθη στο δεύτερο ματς στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το ψυχολογικό αβαντάζ από το γρήγορο γκολ που πέτυχε με αποτέλεσμα μια στιγμή αδράνειας στο 22’, αλλά και η αποβολή του Μιλιβόγεβιτς στο 51’ να κρίνουν το ματς και να οριστικοποιήσουν τον αποκλεισμό από τα κύπελλα Ευρώπης. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα φανταστικό πρώτο 20λεπτο. Διάστημα στο οποίο έπαιξε την Ντνίπρο σα τη γάτα με το… ποντίκι. Στο μισό γήπεδο, με τον πλήρη έλεγχο του ματς, με κλασικές ευκαιρίες και με το γκολ να έρχεται πριν συμπληρωθούν 15 λεπτά στον αγώνα. Στο 14’ ο Μήτρογλου αξιοποίησε την κάθετη πάσα του Μιλιβόγεβιτς και στο δεύτερο, ουσιαστικά, τετ-α-τετ στο ματς σημάδεψε σωστά και άνοιξε το σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως πληρώνουν φέτος τα λάθη που κάνουν στην άμυνα κι αυτό τους στοίχισε για μια ακόμα φορά! Στο πρώτο στημένο της Ντνίπρο, ένα φάουλ από τα αριστερά, η άμυνα πιάστηκε στον… ύπνο. Με τον Φεντέτσκι να πιάνει δύο συνεχόμενες κεφαλιές. Την πρώτη την έβγαλε ο Ρομπέρτο, αλλά τη δεύτερη όχι κι έτσι ήρθε το 1-1 (22’). Το γκολ αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να χάσει τον έλεγχο, ενώ έδωσε την ευκαιρία στους Ουκρανούς να αναθαρρήσουν. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά θα μπορούσαν ακόμα και να προηγηθούν με 34’, εάν ο Ρομπέρτο δεν πραγματοποιούσε μια μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Κονοπλιάνκα. Το θέμα, όμως, είναι ότι από τη στιγμή που ήρθε η ισοφάριση από την Ντνίπρο, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να μην έχουν καθαρό μυαλό, δεν είχαν ρυθμό, ήταν εντελώς ασύνδετοι και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν εκ νέου την εστία του Μπόικο, ως το φινάλε του πρώτου 45λεπτου. Όμως η αποβολή του Μιλιβόγεβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 51ο λεπτό, άλλαξε εντελώς τα δεδομένα. Ήταν που ήταν κακός ο Ολυμπιακός, με αριθμητικό μειονέκτημα το πράγμα χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο. Στο 90ό λεπτό ο Ντομίνγκες ευστόχησε από την «άσπρη βούλα», σε μια παράβαση που κέρδισε ο ίδιος, και έκάνε το 2-1. Όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάλινιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, πέρασε και τον Ρομπέρτο και ισοφάρισε στο τελικό 2-2.