29 Ιαν 2015

Δεν "τράβηξε" ο Σπανούλης και έχασε ο Ολυμπιακός

Στην Τουρκία έμελλε να ολοκληρωθεί το αήττητο του Ολυμπιακού στο Top 16. Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές ήταν πολύ αποτελεσματική έξω από τα 6,75 και μοιραία ήρθε η ήττα με 84-70. Οσο η άμυνά του πήγαινε καλά ο Ολυμπιακός είχε το ματς υπό τον έλεγχό του, αλλά μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και ειδικότερα στο τελευταίο καταστροφικό δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την αμυντική και επιθετική τους προσήλωση, με αποτέλεσμα η Αναντολού Εφές να πάρει τον πλήρη έλεγχο. Καταστροφικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, που δεν έπαιξε την συνηθισμένη του άμυνα και αυτό τον έκανε να χάσει το καθαρό του μυαλό στην επίθεση. Η Εφές πήρε τον απόλυτο έλεγχο και με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 64-52 στο 32ο λεπτό. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να βρουν λύσεις στα μαρκαρίσματα των αντιπάλων τους και έχοντας σκοράρει μόλις τρεις πόντους στην τελευταία περίοδο, ήταν επόμενο το ταμπλό να δείχνει 73-55 για την Εφές και στο τέλος  Ολυμπιακός να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στο Τοπ-16 με 84-70. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό (2 πόντοι, 1 ασίστ, 3 λάθη) και τον Οθέλο Χάντερ να είναι ο παίκτης που ξεχώρισε από τους "ερυθρόλευκους" με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους νικητές, ο Ντοντάι Ντρέιπερ σταμάτησε στους 14 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Ο Νέναντ Κρίστις τον ακολούθησε  με 13 πόντους, ενώ ο Στεφάν Λάσμε πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Ο Στράτος Περπέρογλου σε 18 λεπτά πέτυχε 8 πόντους (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 7 ranking.