22 Ιαν 2015

Δεν γινόταν αλλιώς για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο που μπορούσε δεδομένων των πολλών απουσιών, πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει την Ρεάλ, που πήρε τη νίκη με 83-65 για την 4η αγωνιστική του Τοπ-16 και συνέχισε το αήττητο σερί της. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Δημήτρη Διαμαντίδη, που προσπάθησε στα δύσκολα να «τραβήξει» τον Παναθηναϊκό. Χωρίς τους Παππά, Γιάνκοβιτς, Μαυροκεφαλίδη και Μποχωρίδη πήγαν στην Ισπανία οι «πράσινοι». Όπως ήταν αναμενόμενο η Ρεάλ ήθελε από νωρίς να βάλει δύσκολα στον αποδεκατισμένο Παναθηναϊκό, -που ξεκίνησε με τον νεαρό Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στην πεντάδα- και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, αφήνοντας τους «πράσινους» να… κυνηγούν. Στο 4ο λεπτό η ισπανική ομάδα προηγήθηκε με 8-5 αλλά ο Παναθηναϊκός, έχοντας τον Διαμαντίδη σε φόρμα, δεν της επέτρεπε να ανοίξει εύκολα την διαφορά και παρέμενε σε επαφή με το σκορ. Στο 7’ μείωσε σε 10-9 με κάρφωμα του Γκιστ αλλά με διαδοχικούς πόντους του Γιουλ η Ρεάλ προηγούνταν στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-14. Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και να βρίσκονται σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός όμως, παρά τα προβλήματα δεν είχε σκοπό να διευκολύνει τους Ισπανούς και στο 15’ είχε μειώσει εκ νέου σε 29-24. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αντέδρασε άμεσα και με μπροστάρη τον Ροντρίγκεθ ανέβασε την διαφορά στο +10 (36-26) στο 18ο λεπτό, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο (39-39). Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να παλέψει για να ανατρέψει τα δεδομένα και προς στιγμήν φάνηκε να τα καταφέρνει. Μετά το 46-34 υπέρ της Ρεάλ στο 23ο λεπτό, οι «πράσινοι» με ένα σερί οκτώ πόντων μείωσαν σε 46-42 στο 25’ αιφνιδιάζοντας την «βασίλισσα» και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Η Ρεάλ όμως απάντησε άμεσα, δεν επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να μειώσει περισσότερο, ενώ η ίδια ανέβασε ξανά την διαφορά και στο 30’ προηγούνταν με 60-48, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός πως ο Διαμαντίδης έπαιρνε «ανάσες» στον πάγκο. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έμοιαζε να ξεμένει από δυνάμεις και τα βρήκε «σκούρα» από τους Μαδριλένους, που εκμεταλλεύονταν και το παραμικρό λάθος των φιλοξενούμενων. Στο 36ο λεπτό η Ρεάλ προηγήθηκε με 76-56 και όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Στα τελευταία λεπτά μάλιστα δεν έλειψαν και τα «παρατράγουδα» καθώς ο Καμπάτσο πιάστηκε στα χέρια με τον Διαμαντίδη, με τον γκαρντ της Ρεάλ να τιμωρείται με αντιαθλητικό. Το παιχνίδι τελικά ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ να φτάνει στη νίκη με 83-65 και να κάνει το 4 στα 4 στο Τοπ-16.