29 Ιαν 2015

ΑΕΚ έτοιμη για κούπα

Η ΑΕΚ θα είναι αύριο το πρωί στην κλήρωση των προημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδας. Όπως αναμενόταν, η Ενωση δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί στη ρεβάνς της Κέρκυρας με 2-0 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του πρώτου παιχνιδιού να εξασφαλίσει την πρόκριση. Η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα στη διαχείριση του ματς. Είχε παίκτες παθιασμένους, αποφασισμένους και με ξεκάθαρους αγωνιστικούς προσανατολισμούς, ήταν αριστοτεχνικά στημένη και επιβεβαίωσε πως δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανέναν. Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, καθώς στο 50ο λεπτό ο Μπαρμπόσα μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Μάνταλος, ο οποίος έστειλε τη μ πάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Μετά το γκολ της ΑΕΚ η Κέρκυρα πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφερε τίποτα, καθώς οι Κιτρινόμαυροι δεν είχαν σκοπό να χάσουν αυτή την πρόκριση. Στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αραβίδης έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ, καθώς μετά από ατομική ενέργεια μπήκε στη  μεγάλη περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0 για την Ένωση, κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση. Το συγκεκριμένο γκολ δεν έριξε το ρυθμό της ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δεν σταμάτησαν να πιέζουν αναζητώντας και το τρίτο γκολ, χωρίς τελικά να καταφέρνουν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ.