28 Νοε 2014

Μόνο το χειροκρότημα ταιριάζει στον Αστέρα Τρίπολης

Ο Αστέρας στη Τρίπολη απέναντι στη Μπεσίκτας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 ωστόσο με τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφερε να ισοφαρίσει και στα τελευταία λεπτά πάλεψε για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 2-2. Έτσι αποχαιρετάει την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι αφού ήθελε μόνο τη νίκη για να έχει ελπίδες. Πολύ καλά διαβασμένη η Μπεσίκτας είχε κλείσει καλά τους χώρους, ωστόσο ο Βεργέτης βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα των Τούρκων και λίγο ήθελε να φτάσει κοντά στην ανατροπή. Ο Αστέρας την τελευταία αγωνιστική αγωνίζεται κόντρα στην Παρτιζάν χωρίς να έχει ελπίδες πρόκρισης. Καταστροφικό ήταν το πρώτο μέρος για τους Αρκάδες που δεν απείλησαν αλλά παρουσίασαν μαχητικό πρόσωπο στο δεύτερο σε έναν ιδιαίτερα βαρύ αγωνιστικό χώρο. Στο τέλος   η ομάδα του Βεργέτη απέσπασε το χειροκρότημα όλων όσων βρέθηκαν στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης. Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος για τη νίκη και κοιτάζοντας στα… μάτια της Μπεσίκτας! Μόλις στο 5’ οι Αρκάδες άγγιξαν το… γκολ. Ο Νίκο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και εν συνεχεία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι Τούρκοι, όμως, ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 15’ με τον Μπα. Στην επανάληψη και στο 61’ η Μπεσίκτας έκανε το 0-2. Ο Γκοϊάν ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Σαχάν και ο Τόρε από την… άσπρη βούλα νίκησε τον Κοσίτσκι. Οι παίκτες του Βεργέτη δεν είχαν πει, όμως, την τελευταία τους λέξη στο ματς. Στο 72’ κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2, όταν ο Μπαράλες με κοντινή κεφαλιά ξαναέβαλε στο ματς τον Αστέρα. Ένα λεπτό αργότερα, οι Τούρκοι έμειναν με δέκα παίκτες, ελέω δεύτερης κίτρινης κάρτα στον Χάτσχινσον. Την αριθμητική υπεροχή εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δέκα λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα… ίσα. Ο Μπακασέτας έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Πάρα και εν συνεχεία να καταλήγει στα δίχτυα. Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Αστέρας έδωσε μεγάλη μάχη για το τρίτο γκολ, αλλά τελικά το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.