26 Οκτ 2014

Ο Ολυμπιακός το τρίποντο και ο Παναθηναϊκός τα παράπονα

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Παναθηναϊκό σε ένα παιχνίδι πολύ κακό, με κακή διαιτησία και ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες. Ο Παναθηναϊκός δεν φάνηκε καθόλου επιθετικά, κατέβηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και όταν αποφάσισε να βγει μπροστά δεν μπορούσε να δημιουργήσει. Ο Πράνιτς ήταν σε κακή μέρα, ο Καρέλης δεν είχε στηρίγματα και ο Ατζαγκούν δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Ο Ολυμπιακός από την άλλη επέστρεψε στις νίκες επί του «αιωνίου», ωστόσο, ούτε ο ίδιος, αλλά ούτε και οι οπαδοί του πείστηκαν, αφού η ομάδα του Πειραιά παρουσίασε πολλές αδυναμίες στην επίθεση με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να κρατούν σχετικά εύκολα ανέπαφη την εστία τους, μέχρι το 59' όπου ο Αυλωνίτης έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Μίτσελ. Μάλιστα, οι "ερυθρόλευκοι", θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και δεύτερο τέρμα και να καθαρίσουν τη νίκη, αλλά ο Στιλ απέκρουσε το πέναλτι του Μήτρογλου που κέρδισε ο ίδιος στο 81'. Ο Παναθηναϊκός πάντως έχει πολλά παράπονα απο την διαιτησία, υποστηρίζοντας πως ο Καλογερόπουλος "κιτρίνισε" με ευκολία τους παίκτες του Παναθηναϊκού, υποδείκνυε πονηρά... φάουλ υπέρ των γηπεδούχων, κράτησε λιγότερες καθυστερήσεις απ' όσες έπρεπε και στη φάση του Πέτριτς στο τελευταίο λεπτό, ανακαλύπτει χέρι του Κροάτη και σταματά τον Ατζαγκούν ο οποίος ήταν μόνος. Σε γενικές γραμμές, επιθετικά ο Παναθηναϊκός ήταν ανύπαρκτος και δεν κατάφερε να βγάλει ούτε μία φάση. Σίγουρα, η απώλεια του Μπεργκ, η ανετοιμότητα του Μέντες, η μέτρια απόδοση του Πράνιτς και η κακή βραδιά του Καρέλη συνετέλεσαν στην αναιμική παρουσία του Παναθηναϊκού στην επίθεση. Ωστόσο, και ο Αναστασίου οφείλει να βρει τρόπους να το διορθώσει.Ο Ολυμπιακός έτσι έφτασε στους 16 βαθμούς κρατώντας τον Παναθηναϊκό στους δέκα βαθμούς.