1 Σεπ 2014

Η Εθνική έκανε το "δύο στα δύο" και συνεχίζει ακάθεκτη

Έχοντας κορυφαίο στο παρκέ τον Γιώργο Πρίντεζη ο οποίος πέτυχε 25 πόντους, η Εθνική ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δεν κινδύνεψε απέναντι στους Ασιάτες που κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια, αλλά δεν κατάφεραν σε καμία των περιπτώσεων να αποφύγουν την ήττα με 82-70. Σε μία δύσκολη αναμέτρηση όπως αυτή κόντρα στις Φιλιππίνες, η Εθνική μας ομάδα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, κάτι που άφησε ικανοποιημένο τον Φώτη Κατσικάρη. Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός δήλωσε μετά τη νίκη επί των Ασιατών: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας, έπρεπε να μείνουμε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά, γιατί οι Φιλιππίνες μπορούν να γυρίσουν το ματς σε λίγα λεπτά. Είχαμε προετοιμάσει την άμυνά μας για να αντιμετωπίσει τέσσερις κοντούς παίκτες και τον Μπλατς. Πιστεύω πως κάναμε πολύ καλή δουλειά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πέρα από κάποια διαστήματα. Γενικά ελέγξαμε το ρυθμό. Στην επίθεση είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που έπαιζε στο όριο του φάουλ, αλλά εμείς μείναμε συγκεντρωμένοι και το πιο σημαντικό είναι η νίκη. Γι’ αυτό συγχαίρω τους παίκτες μου. Tο Πουέρτο Ρίκο είναι μια ομάδα με παράδοση στο Μουντομπάσκετ. Εμείς περιμένουμε ένα δύσκολο παιχνίδι και αύριο. Θα πρέπει ξανά να παίξουμε καλή άμυνα και να ελέγξουμε τα ριμπάουντ».