1 Αυγ 2014

Ο Ατρόμητος αγκάλιασε τη πρόκριση

Στο βροχερό Σαράγεβο, ο Ατρόμητος αντιμετώπισε τη γηπεδούχο ομάδα, σε ένα ματς στο οποίο ήταν καλύτερος και δίκαια πήρε τη νίκη με 2-1. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου έκαναν αυτό που έπρεπε και πλέον, βρίσκονται με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση του Europa League. Με τα γκολ των Φυτανίδη και Νάστου στο 11’ και στο 75’ αντίστοιχα, ο ελληνικός σύλλογος έχει την πρόκριση στα χέρια του, ενόψει του επαναληπτικού στο Περιστέρι. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Πουζίγκατσα στο 26’ και ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1. Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 7 Αυγούστου. Ο Ατρόμητος μπορεί να επικράτησε με 1-2 επί της Σαράγεβο, ωστόσο, ο τεχνικός της ομάδας, Γιώργος Παράσχος, τόνισε πως χρειάζεται προσοχή στη ρεβάνς του Περιστερίου. «Συγχαρητήρια στα παιδιά, ήταν μια μεγάλη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο περάσαμε δύσκολο στιγμές. Δεν μπορούσαμε να ανακόψουμε την εκρηκτικότητα των αντιπάλων. Σταθήκαμε τυχεροί που δεν δεχθήκαμε κι άλλα γκολ. Αυτό που δεν μπορέσαμε να κάνουμε το πρώτο μέρος το κάναμε στο β΄ κρατώντας την μπάλα. Από εκεί και πέρα αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στο τέλος θα μπορούσαμε να φτάσουμε και σε άλλο γκολ. Από την εικόνα του αγώνα σήμερα είδαμε ότι και στον επαναληπτικό θα πρέπει να δείξουμε μεγάλη προσοχή απέναντι σε αυτή την ομάδα. Δεν περίμενα τόσο καλό το Σαράγεβο διαθέτει παίκτες με πολύ καλή τεχνική κατάρτιση και καλούς στο ένας εναντίον ενός. Μας έλειψε η καλή κυκλοφορία και μπορώ να σας πω ότι στη ρεβάνς δεν θα δείξουμε την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου».